New Delhi, Delhi
GST No. 07ADMPR5285R1ZE
Call 0794253317983% Response Rate
Send Enquiry








Product Brochure
| Chemistry | Acrylic |
| Coating Method | Roll Coater |
| Form | Bricks |
| Packaging Size | 25 kg |
| Peel Strength | Low Tack |
| Viscosity At 160°C | 1000 mPa·s |
| Softening Point | 70 °C |
| Packaging Type | Carton |
| Grade Standard | Industrial |
| Strength | High |
We are engaged in offering Hot Melt Adhesives For Mattress to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details







| Minimum Order Quantity | 200 Kg |
| Binding Type | Case Binding, Side Glue |
| Chemistry | EVA |
| Form | Granules |
| Packaging Size | 25 kg |
| Softening Point | 110 °C |
| Viscosity At 170°C | 6000 mPa·s |
| Open Time | Short |
| Packaging Type | LDPE Bag |
| Grade Standard | Food |
| Strength | High |
View Complete details



| Chemistry | SBC |
| Application Industry | Tapes |
| Coating Method | Roll Coater |
| Form | Granules |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Peel Strength | Low Tack |
| Viscosity At 160°C | 2000 mPa·s |
| Softening Point | 80 °C |
| Packaging Type | LDPE Bag |
| Color | White |
Hot melt adhesives (HMAs) are widely used in the sofa and couch manufacturing industry for their quick bonding, clean application, and ability to work across a wide range of materials. From frame assembly to upholstery, HMAs improve efficiency, product quality, and production speed.
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 150 Kg |
| Adhesive Chemistry | Hot Melt |
| Application | Corrugation |
| Viscosity | Medium |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Packaging Type | Bag |
| Adhesive Type | Pressure Sensitive |
| Open Time | Short |
| Brand | Thermotack |
| Application Industry | Packaging |
| Features | Heat Curable |
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 150 Kg |
| Curing Type | Moisture Cure |
| Application Industry | Profile Wrapping |
| Form | Gel |
| Packaging Size | 2 kg, 5 Kg |
| Viscosity At 120°C | 2000 mPa·s |
| Open Time | Medium |
| Green Strength | Medium |
| Packaging Type | Tin Can |
| Shelf Life | 12 Months |
| Brand | Thermotack |
View Complete details



| Chemistry | Polyamide |
| Application Industry | Interlining |
| Form | Bricks |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Activation Temperature | 80 °C |
| Press Time | 5 sec |
| Thickness | 10 µm |
| Packaging Type | LDPE Bag |
| Color | Yellow |
| Brand | Thermotack |
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Chemistry | EVA |
| Filter Type | Oil Filter |
| Application Method | Potting |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Bags |
| Strength | Medium |
| Application Industry | Filter |
| Brand | Thermotack |
| Colour | Yellow |
We are engaged in offering Hot Melt Adhesives For Filter to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details