New Delhi, Delhi
GST No. 07ADMPR5285R1ZE
Call 0794253317983% Response Rate
Send Enquiry








| Minimum Order Quantity | 200 Kg |
| Application Use | Profile Wrapping |
| Chemistry | Polyurethane |
| Form | Granules |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | LDPE Bag |
| Grade Standard | Industrial |
| Strength | High |
| Application Industry | Woodworking |
| Brand | Thermotack |
Our Hot Melt Adhesives For Woodworking can be used for woodworking applications. Our Woodworking Hot Melt Adhesive are made with the use of high grade raw material.These Hot Melt Adhesives for Wood Working are used for edge banding, profile wrapping and upholstery bonding. The hot melt adhesives that we offer are widely appreciated by our clients for easy application.
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Application Use | Flat Lamination, Profile Wrapping |
| Chemistry | Polyolefin |
| Form | Granules |
| Packaging Size | 25 kg |
| Softening Point | 90 °C |
| Viscosity At 200°C | 1500 mPa·s |
| Open Time | Medium |
| Packaging Type | LDPE Bag |
| Strength | Medium |
| Shelf Life | 12 Months |
We are engaged in offering Woodworking Hot Melt Adhesives to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details