New Delhi, Delhi
GST No. 07ADMPR5285R1ZE
Call 0794253317983% Response Rate
Send Enquiry









Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Chemistry | Acrylic |
| Application Industry | Packaging |
| Coating Method | Gravure |
| Packaging Size | 10 kg |
| Peel Strength | Medium Tack |
| Viscosity At 160°C | 2000 mPa·s |
| Softening Point | 70 °C |
| Packaging Type | Cartons |
| Grade Standard | Industrial |
| Form | Bricks |
View Complete details







| Minimum Order Quantity | 150 Kg |
| Chemistry | Rubber Based |
| Application Industry | Hygiene |
| Coating Method | Gravure |
| Packaging Size | 15 Kg |
| Peel Strength | Low Tack |
| Viscosity At 160°C | 1000 mPa·s |
| Softening Point | 70 °C |
| Model Name | OMW 4017 |
| Make | thermotack |
| Packaging Type | Drum |
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Chemistry | EVA |
| Coating Method | Roll Coater |
| Form | Bricks, Granules |
| Brand | Thermotack |
| Packaging Size | 25 kg |
| Peel Strength | Medium Tack |
| Viscosity At 160°C | 1000 mPa·s |
| Softening Point | 70 °C |
| Packaging Type | LDPE Bag |
| Grade Standard | Industrial |
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Chemistry | Acrylic |
| Coating Method | Roll Coater |
| Form | Granules |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Peel Strength | Medium Tack |
| Viscosity At 160°C | 1000 mPa·s |
| Softening Point | 70 °C |
| Packaging Type | LDPE Bag |
| Application Industry | Mattress Assembly |
| Brand | Thermotack |
We are engaged in offering best quality Hot Melt Adhesive For Assembly Mattress to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Chemistry | Rubber Based |
| Coating Method | Gravure |
| Form | Bricks |
| Packaging Size | 20 Kg |
| Peel Strength | Low Tack |
| Viscosity At 160°C | 1000 mPa·s |
| Softening Point | 70 °C |
| Make | Thermotack |
| Packaging Type | LDPE Bag |
| Chemical Resistance | Automotive Fluids, Water |
We are engaged in offering best quality Hot Melt Adhesive For Female Hygiene to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Chemistry | Acrylic |
| Coating Method | Roll Coater |
| Form | Granules, Brick |
| Packaging Size | 25 kg |
| Peel Strength | Low Tack |
| Viscosity At 160°C | 1000 mPa·s |
| Softening Point | 70 °C |
| Packaging Type | HDPE Bags |
| Grade Standard | Industrial |
| Strength | Medium |
We are engaged in offering best quality Hot Melt Adhesives For Diapers to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
View Complete details