New Delhi, Delhi
GST No. 07ADMPR5285R1ZE
Call 0794253317983% Response Rate
Send Enquiry





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Binding Type | Side Glue |
| Chemistry | Polyolefin |
| Form | Granules |
| Packaging Size | 25 kg |
| Softening Point | 85 Degree |
| Viscosity At 170°C | 1500 mPa·s |
| Open Time | Short |
| Packaging Type | LDPE Bag |
| Grade Standard | Industrial |
| Application Industry | Book Binding |
View Complete details





Product Brochure
| Target Pest | Cockroach, Housefly |
| Trap Type | Glue Pad |
| Form | Granules |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application Area | Restaurant |
| Glue Type | Strong Hold |
| Included Attractant | Food Lure |
| Packaging Type | Sack Bag |
| Pack Size | 2 Pieces |
| Application Industry | Book Binding |
We are engaged in offering Hot Melt Adhesives For Side Gluing to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Binding Type | Spine Glue, Side Glue |
| Chemistry | Polyurethane |
| Form | Granules |
| Packaging Size | 25 kg |
| Softening Point | 70 °C |
| Viscosity At 170°C | 1500 mPa·s |
| Open Time | Medium |
| Packaging Type | HDPE Bags |
| Grade Standard | Industrial |
| Surface of Application | Paper |
View Complete details








| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Diameter | 63 mm |
| Chemistry | Polyamide |
| Type | Hot Melt |
| Temperature Range | 200 Degree C |
| Application Industry | Construction |
| Form | Granules |
| Application Method | Roll Coater |
| Packaging Size | 25 kg |
| Hose Shape | Flat Oval |
| Length | 3 meter |
We are engaged in offering EVA Based Hot Melt Glue
to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Binding Type | Side Glue, Spine Glue |
| Chemistry | Polyolefin |
| Form | Granules |
| Packaging Size | 25 kg |
| Softening Point | 70 °C |
| Viscosity At 170°C | 1500 mPa·s |
| Open Time | Medium |
| Packaging Type | LDPE Bag |
| Grade Standard | Industrial |
| Application Industry | Book Binding |
View Complete details