New Delhi, Delhi
GST No. 07ADMPR5285R1ZE
Call 0794253317983% Response Rate
Send Enquiry







Product Brochure
| Chemistry | Polyurethane |
| Softening Point | 70 °C |
| Form | Granules |
| Application Method | Slot Coater |
| Viscosity At 180°C | 1000 mPa·s |
| Packaging Type | LDPE Bag |
| Material Compatibility | Paper |
| Chemical Type | Poly amide, Ethylene-Vinyl Acetate |
| Chemical Resistance | Water |
| Brand | Thermotack |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Chemistry | Polyester |
| Application Industry | Filter |
| Form | Granules |
| Packaging Size | 25 kg |
| Activation Temperature | 80 °C |
| Press Time | 5 sec |
| Thickness | 10 µm |
| Packaging Type | LDPE Bag |
| Grade Standard | Industrial |
| Strength | High |
View Complete details







| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Chemistry | Polyamide |
| Type | HEAT ACTIVATED |
| Application Method | Roll Coater |
| Material Compatibility | Plastic |
| Form | Bricks |
| Softening Point | 70 °C |
| Viscosity At 180°C | 1000 mPa·s |
| Brand | Thermotack |
| Packaging Type | LDPE Bag |
| Grade Standard | Industrial |
View Complete details