New Delhi, Delhi
GST No. 07ADMPR5285R1ZE
Call 0794253317983% Response Rate
Send Enquiry







Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 200 Kg |
| Application Use | Profile Wrapping |
| Chemistry | EVA |
| Material Compatibility | wood |
| Form | Granules |
| Packaging Size | 25 kg |
| Softening Point | 95 C |
| Viscosity At 200°C | 1500 mPa·s |
| Open Time | Short |
| Make | thermotack |
| Packaging Type | LDPE Bag |
We manufacture wide range of Hot melt Adhesives for application in Modular Furniture Industry
Price Range: Rs 160-340 Per kilogram
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 200 Kg |
| Application Use | Profile Wrapping |
| Chemistry | Polyolefin |
| Form | Pellets |
| Packaging Size | 25 kg |
| Softening Point | 90 °C |
| Viscosity At 200°C | 1500 mPa·s |
| Open Time | Medium |
| Packaging Type | LDPE Bag |
| Shelf Life | 12 Months |
| Brand | Thermotack |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 200 Kg |
| Application Use | Edge Banding |
| Chemistry | EVA |
| Form | Pellets |
| Softening Point | 90 °C |
| Viscosity At 200°C | 1500 mPa·s |
| Open Time | Short |
| Color | Transparent |
| Packaging Type | HDPE sacks |
| Shape | Hot Melt Pellets |
| Material | EVA |
We offer PVC Edgeband Glue for manual Edgebanding Machanies. Our Hotmelt Glue offers good High Temperature Resistance and Cold Cracking
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 150 Kg |
| Application Use | Profile Wrapping, Edge Banding |
| Chemistry | EVA |
| Form | Granules |
| Packaging Size | 25 kg |
| Softening Point | 130 °C |
| Viscosity At 200°C | 1500 mPa·s |
| Open Time | Medium |
| Packaging Type | LDPE Bag |
| Grade Standard | Industrial |
| Strength | High |
View Complete details