New Delhi, Delhi
GST No. 07ADMPR5285R1ZE
Call 0794253317982% Response Rate
Send Enquiry





| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Chemistry | EVA |
| Filter Type | Fuel Filter |
| Application Method | Glue Gun |
| Form | Bricks |
| Softening Point | 80 °C |
| Packaging Size | 20 Kg, 5 Kg |
| Viscosity At 180°C | 1000 mPa·s |
| Application Industry | Packaging |
| Packaging Type | LDPE Bag |
| Open Time | Short |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Chemical Type | Water Based |
| Form | Paste |
| Surface of Application | Metal |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Material Compatibility | Foam Backed Carpet |
| Viscosity | 15000 cps |
| Packaging Type | LDPE Bag |
| Density | 0.8-1.0 g/cm3 |
| Shelf Life | 12 Months |
| Color | White |
We are engaged in offering Hot Melt Adhesive For Anti Slip Carpet to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Form | Granules |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | LDPE Bag |
| Application Industry | Packaging |
| Brand | Thermotack |
| Features | Moisture Resistant, Heat Resistant |
We are engaged in offering Hot Melt Packaging Adhesive to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 200 Kg |
| Application Use | Profile Wrapping |
| Chemistry | Polyurethane |
| Application Method | Glue Gun |
| Form | Granules |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Softening Point | 90 °C |
| Viscosity At 200°C | 1500 mPa·s |
| Packaging Type | LDPE Bag |
| Open Time | Short |
| Color | Yellow |
View Complete details