New Delhi, Delhi
GST No. 07ADMPR5285R1ZE
Call 0794253317982% Response Rate
Send Enquiry



| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Chemistry | Rubber Based |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Peel Strength | Medium Tack |
| Viscosity At 160°C | 1000 mPa·s |
| Softening Point | 80 °C |
| Application Industry | Lamination |
| Packaging Type | LDPE Bag |
| Brand | Thermotack |
| Thermotack | Envelope Sealing |
| Features | UV Curable,Moisture Curable |
View Complete details



| Chemistry | Acrylic |
| Coating Method | Roll Coater |
| Form | Granules |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Peel Strength | Medium Tack |
| Viscosity At 160°C | 1000 mPa·s |
| Softening Point | 70 °C |
| Pack Size | 5 kg |
| Application Industry | Tapes |
| Packaging Type | LDPE Bag |
Hot Melt Adhesive For Toys Art Crafts Assembly is a crucial component in the paper bag manufacturing process, offering strong bonding, fast setting time, and clean application.
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 150 Kg |
| Curing Type | Reactive |
| Form | Bricks |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Application Industry | Panel Lamination |
| Packaging Type | LDPE Bag |
| Brand | Thermotack |
| Usage/Application | Paper Labels |
| Features | Moisture Curable,Heat Curable,UV Curable |
View Complete details