New Delhi, Delhi
GST No. 07ADMPR5285R1ZE
Call 0794253317982% Response Rate
Send Enquiry






Product Brochure
| Softening Point | 90 °C |
| Application Industry | Matress, Automotive |
| Form | Granules |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Packaging Type | LDPE Bag |
| Material Compatibility | Paper |
| Chemical Type | EVA |
| Chemical Resistance | Water |
| Melting Point Range | 150 to 180c |
| Color | Yellow |
We are engaged in offering Hot Melt Glue For Pocket Spring Assembly
to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Chemistry | Polyester |
| Application Industry | Interlining |
| Form | Granules |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Activation Temperature | 80 °C |
| Press Time | 5 sec |
| Thickness | 10 µm |
| Packaging Type | LDPE Bag |
| Brand | Thermotack |
| Color | White |
Hot melt adhesives (HMAs) are widely used in the sofa and couch manufacturing industry for their quick bonding, clean application, and ability to work across a wide range of materials. From frame assembly to upholstery, HMAs improve efficiency, product quality, and production speed.
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 150 Kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | LDPE Bag |
| Grade Standard | Industrial |
| Strength | High |
| Material Compatibility | Paper |
| Application Industry | Packaging |
| Form | Granules |
| Features | Heat Resistant |
| Brand | Thermotack |
We are engaged in offering Hot Melt Adhesive For Heat Resistant Carton Closing
to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details